A kormánynak támogatnia kell a közlekedés fejlesztését is – mondta a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos csütörtökön a Békés vármegyei Okányban, a Magyar falu programban megújult vasútállomás felvételi épületének átadásán.
Gyopáros Alpár kifejtette, a 2018-ban indult Magyar falu program a falvakban élők életminőségének javítását tűzte ki célul. Ehhez szükség volt az alapegészségügyi ellátás és a játszóterek fejlesztésére, járdák felújítására, kommunális eszközök beszerzésének, valamint egyházi és civil szervezeteknek a támogatására. Okányban ezekkel a lehetőségekkel éltek is, „a játszótér fejlesztése még előttünk áll” – mondta. Hozzátette, az emberek ki is mozdulnak a falvakból, ezért a közlekedési beruházásokat is támogatni kell. Ezért újítanak fel évente ezer kilométernyi mellékutat és javítják a tömegközlekedéssel közlekedők komfortérzetét is.
Gyopáros szerint a vidéki vasútállomások épületének felújításával a 24. órában voltak. Az eredetileg 1899. június 9-én átadott vasútállomás épületét és környezetét 72 millió forintból, a program MÁV-projektjének kétmilliárd forintos keretéből újították fel.
Pafféri Zoltán, a MÁV Zrt. vezérigazgatója elmondta, az összegből felújították a homlokzatot, a tetőteret, a megújult váróterembe USB-töltőasztalt és klímát telepítettek, kihelyeztek egy jegykiadó automatát és megújult a forgalmi iroda is. Építettek továbbá egy 20 férőhelyes kerékpártárolót, ide az önkormányzat a közeljövőben köztéri kamerát telepít. Megemelik 15 centiméterrel a peront, hogy könnyítsék a fel-és leszállást.
A vezérigazgató közölte, idén a mintegy kétezer lakosú településen 20 százalékkal több utas fordult meg a vasútállomáson, mint a megelőző két évben. A kétmilliárd forintos keretből 13 kistelepülésen újul meg a vasútállomás, létesítenek 13 zárt utasbeállót, továbbá 200 kerékpártárolót. Magyarország 800 településén van vasútállomás és 3150 település autóbuszos szolgáltatással érhető el.
Szívós László polgármester felidézte, a Vésztő-Kötegyán-Komlód vonal részeként épült vasutat korában nagy ellenállás kísérte, ugyanis a helyi gazdáknak és elöljáróknak nem tetszett, hogy egy csordagyepet vág ketté, így megnehezítve a csorda kijárását. „Ma már hálásak lehetünk”, hogy az állomás a község belterületén épült meg – jegyezte meg. Hozzátette, az épület környékét az önkormányzat is igyekszik még szépíteni fásítással, parkosítással.
Az épület átadása után leleplezték néhai Kaszai János (1945-2012) vésztői polgármester emléktábláját, aki több mint tíz éven át a Vasutas Települések Szövetségének (VTSZ) országos elnökeként is munkálkodott.